nawadnianie
System nawadniania z modułem WiFi do inteligentnego ogrodu
19 sierpnia 2018
Nawadnianie ogrodu
Jak zaplanować nawadnianie ogrodu?
2 kwietnia 2021

System nawadniania ogrodu – krok po kroku

systemy nawadniania

Właściwe nawadnianie ogrodu to podstawa, jeśli zależy Ci na pięknym trawniku i roślinności. W Polsce okresowe susze zdarzają się coraz częściej, dlatego warto zadbać o odpowiedni system nawadniania ogrodu, który pozwoli Ci cieszyć się soczystą zielenią bez konieczności ciągłego podlewania ręcznego.

Korzystanie z systemów nawadniających jest wygodne i ogranicza liczbę obowiązków związanych z utrzymywaniem ogrodu. Samodzielne podlewanie bywa uciążliwe, zwłaszcza jeśli masz pod swoją opieką dużą działkę. Systemy nawadniania mogą okazać się przydatne również przy dłuższych nieobecnościach. Dzięki swojemu zautomatyzowaniu zadbają o roślinność nawet, gdy będziesz z dala od domu.

Jak wykonać system nawadniania? Wbrew pozorom, wcale nie jest to takie trudne. Zacznijmy od niezbędnych elementów, w które należy się wyposażyć.

Czego potrzebujesz, aby przygotować instalację nawadniającą?

Niezależnie od tego, czy chcesz zainstalować system zautomatyzowany, czy zarządzany manualnie, potrzebne będą Ci:
rury odprowadzające wodę;
zraszacze;
złączki;
zawory.
Rury połączysz ze sobą za pośrednictwem złączek. Pamiętaj, że powinny być one dopasowane do średnicy elementów, aby instalacja cechowała się dostateczną szczelnością i działała sprawnie.


Montaż systemu nawadniania ogrodu krok po kroku

Wiesz już, czego będziesz potrzebować do przygotowania takiej instalacji. Zastanawiasz się, jak zamontować system do podlewania ogrodu?
#1 Sporządź plan instalacji
Rozrysuj swój ogród, wyodrębniając strefy nawadniania. W ten sposób pokryjesz strefą nawadniającą odpowiednie obszary, unikając marnowania wody i zraszania mebli czy stref wypoczynku. Pamiętaj o uwzględnieniu dokładnych wymiarów działki i wzięciu pod uwagę zasięgu zraszaczy – zazwyczaj ma on maksymalnie 10 m promienia w przypadku wariantów rotacyjnych. Najczęściej obszar podlewania ma kształt koła lub jego wycinka.
#2 Oszacuj długość rur i liczbę złączków oraz zraszaczy
Dobrze rozrysowany plan pomoże Ci w łatwym obliczeniu niezbędnych materiałów. Pamiętaj – zawsze lepiej jest uwzględnić więcej niż mniej zraszaczy, aby uniknąć niedocierania wody do niektórych obszarów.
#3 Połącz system z odpowiednim zasilaniem
Instalację nawadniającą możesz zasilać bezpośrednio ze studzienki wodociągowej. To rozwiązanie sprawdzi się dla mniejszych systemów. W przypadku większych niezbędna może okazać się pompa, która pozwala na wydajniejsze pobieranie wody ze studzienki. Dobór pompy zależy od głębokości studni – dla tych o głębokości powyżej 7 metrów, najlepiej sprawdzi się pompa głębinowa. Innym sposobem jest korzystanie ze zbiornika na deszczówkę. Jeśli nim dysponujesz, możesz wprowadzić takie eko rozwiązanie do swojej instalacji.

Jak długie i szerokie powinny być rury?

O tym, jaką długość rur należy kupić, decyduje oczywiście obszar ogrodu, jaki chcesz pokryć instalacją. Przed dokonaniem zakupu, warto rozplanować rozmieszczenie instalacji i zmierzyć (orientacyjnie, nie co do centymetra), ile metrów rur potrzebujesz. Rury wykonywane są najczęściej z polietylenu, dzięki czemu cechują się dużą szczelnością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne.
Średnica rury zależy przede wszystkim od zapotrzebowania na wodę i liczbę miejsc, w których ona wypływa. Małe instalacje, na przykład w przydomowych ogródkach, zazwyczaj nie wymagają rur o dużych średnicach – 25 mm powinno wystarczyć. Jeśli natomiast chcesz nawodnić pole uprawne czy po prostu większą działkę, średnica powyżej 25 mm będzie konieczna.

Instalacja zarządzana ręcznie czy zautomatyzowana?

Systemy nawadniające, niezależnie od rodzaju, pozwalają ograniczyć ilość niezbędnej pracy związanej z podlewaniem trawnika czy roślinności. Zautomatyzowany system może ograniczyć ją do minimum. Wszystko dzięki wbudowanym czujnikowi wilgotności gleby. Sprawiają one, że instalacja samodzielnie się uruchamia w razie zapotrzebowania. Sercem takiego systemu jest sterownik, który jest odpowiednio programowany przed zamontowaniem. Zawiaduje on pracą instalacji, współpracując z czujnikiem. Dzięki takiemu rozwiązaniu twoje rośliny będą miały dostarczoną odpowiednią ilość wody.ZOBACZ TAKŻE:


Trawniki z rolki

Komentarze są wyłączone.