Zakładanie trawników Kraków

Piękny i zielony trawnik to wizytówka Twojego ogrodu. Zleć nam profesjonalne założenie trawnika!

Trawnik z rolki - wykonanie i pielęgnacja

Trawnik z rolki to świetny sposób na stosunkowo łatwe zaaranżowanie przestrzeni w ogrodzie. Możesz go położyć o każdej porze roku, ponieważ jest on odporny na przymrozki, nie wymaga siewu, a ponadto da się go rozmieścić dokładnie tak, jak chcesz, bez konieczności martwienia się o niestandardowe wymiary przestrzeni. Jak ułożyć trawę z rolki i w jaki sposób o nią zadbać?

Przygotowanie podłoża pod zakładanie trawnika

Zanim zaczniesz układać płaty darni, należy odpowiednio dostosować podłoże, aby trawa dobrze się przyjęła i zakorzeniła. Należy przede wszystkim usunąć chwasty, większe kamienie, a także wszystkie inne przeszkody, które mogłyby przeszkodzić w zapuszczeniu korzeni. Pamiętaj także o spulchnieniu gruntu, aby go napowietrzyć i ułatwić przyjęcie się trawy. Każdy płat darni powinien zaś być gęsty, tak samo gruby oraz intensywnie zielony. Jeśli rolki rozpadają Ci się w rękach, zareklamuj zakup.

Co zrobić kiedy wszystko gotowe, czyli zakładamy trawnik

Założenie trawnika trzeba rozpocząć od wytyczenia go w najdrobniejszych szczegółach. Warto pamiętać, by wyznaczyć ścieżkę lub inne miejsce, gdzie można chodzić, ponieważ murawa nie powinna być deptana przez około 2 tygodnie. Każdy pas trawnika powinien przylegać bezpośrednio do tego leżącego obok, ponieważ każdy prześwit będzie wyglądał nieestetycznie. Powinny one także wypełniać całą przestrzeń, którą masz wytyczoną.
Gdy całość leży już ułożona, odetnij wystające brzegi trawnika ostrym nożem, a następnie przygnieć całość, najlepiej za pomocą specjalnego walca. Zyskasz wtedy gwarancję, że cała powierzchnia dobrze przylegnie do gruntu i nie będziesz borykać się z problemem odchodzących fragmentów. W razie drobnych luk możesz wykorzystać pozostałe resztki trawników lub ewentualnie żwirek z drobnych kamieni. Na zakończenie koniecznie podlej całość, aby zadbać o odpowiednie nawodnienie.


Właściwa pielęgnacja trawnika – koszenie i podlewanie

Układanie trawnika to dopiero pierwszy etap, często najłatwiejszy. Odpowiednie zadbanie, takie zapobiegające usychaniu trawy, wymaga nieco wysiłku, ale jego efektem jest piękny, równy i zielony trawnik. Pierwszy raz skosić murawę możesz po mniej więcej trzech tygodniach od jej założenia, a następnie powinno się robić to co około 5-10 dni. Zdajemy sobie sprawę, że może się to wydawać zbędną oraz zbyt częstą aktywnością, jednak gwarantujemy, że pozwoli utrzymać darń w jak najlepszym stanie. Lepiej bowiem regularnie ścinać ją na daną wysokość, niż robić to tylko wtedy, gdy całość jest już bardzo długa.

Pamiętaj także o regularnym podlewaniu, zwłaszcza podczas pierwszego tygodnia związanego z założeniem trawnika. Najwięcej osób zwraca uwagę na nawadnianie w czasie upalnych, letnich miesięcy i to oczywiście dobry nawyk, jednak nie należy zapominać o dostarczaniu wody także w jesienne lub wiosenne dni, szczególnie wtedy, kiedy rzadko pada deszcz.

Usuwane chwastów i regularność nawożenia podłoża, czyli dalsza pielęgnacja

Gotowy trawnik wymaga takiej samej pielęgnacji, jak ten zasiany. Gdy w glebie zauważysz chwasty, należy na bieżąco je usuwać, aby uniknąć ich rozprzestrzeniania się. Jeśli zobaczysz na trawniku ślady mrówek, mszyc albo innych owadów, od razu użyj odpowiedniego środka biobójczego, ponieważ drobne żyjątka uczynią murawę nieestetyczną oraz przede wszystkim mniej bezpieczną do użytkowania. Oprócz podlewania, warto stosować także odpowiedni nawóz. Powierzchnię trzeba chronić przed wpływem zbyt silnych warunków atmosferycznych. W przypadku silnych opadów gradu rozważ rozłożenie specjalnej folii, chroniącej zwłaszcza świeże lub osłabione fragmenty murawy. Nie można jednak stosować jej cały czas, ponieważ gleba musi mieć dostęp do słońca oraz świeżego powietrza.

Trawnik z rolki – najlepsze rozwiązanie do każdego ogrodu

Mimo że darń na rolkach to stosunkowo drogie rozwiązanie, uzyskujesz w zasadzie natychmiastowy efekt i nie musisz czekać aż nasiona zaczną kiełkować. Warto zatem zdecydować się na ten rodzaj podłoża, aby móc swobodnie dostosować je do swoich potrzeb.


Trawnik z rolki

Który rodzaj trawnika wybrać? Czy będzie to rolka czy siew, oraz w jakich cenach są oba rodzaje. Trawniki z rolki dają nam natychmiastowy efekt, nie będzie też problemów z zachwaszczeniem w początkowych etapach wzrostu, jednak nie będzie wyboru pod względem składu mieszanki, jeśli chodzi na przykład o miejsca zacienione. Trawnik z siewu nie da nam od razu widocznych efektów, jednak da nam możliwość dostosowania różnego rodzaju nasion w zależności od miejsc mniej lub więcej zaciemnionych. Jeśli chodzi o cennik - także koszt tego rodzaju rozwiązania jest o połowę tańszy od rolki jeśli chodzi o cenę za m2, bo jest to 10-15 zł, a za rolkę zapłacimy od 20-25 zł.

Rozwiń swój trawnik - dosłownie i nie tylko!

Każdy posiadacz ogrodu, lub ktoś, kto planuje go dopiero stworzyć, na pewno zdaje sobie sprawę jak ważną rolę odgrywa lub będzie odgrywać w nim trawnik. Jako fachowcy, działający w branży ogrodniczej od lat, możemy doradzić Ci, zaprojektować i stworzyć Twój własny niepowtarzalny trawnik w każdym ogrodzie.


trawnik kraków

Zakładanie trawnika - porady

Marzysz o własnej przydomowej darni w ogrodzie? A może chciałbyś położyć nową na starej. Zakładanie trawnika to inwestycja na długi okres czasu, dlatego warto się zastanowić jak zrobić to dobrze. Od razu nasuwa się pytanie kiedy to zrobić; czy na wiosnę, czy może na jesień. Bez względu na to kiedy będziemy zaczynać, najpierw powinniśmy uporządkować miejsce przy domu, w którym założymy nasz zielony trawnik z rolki lub z siewu. Wczesna wiosna to najodpowiedniejsza pora, by zająć się takimi pracami, jednakże jesień, między wrześniem a październikiem to także odpowiednia pora.

Kolejnym ważnym krokiem jest stworzenie projektu naszego trawnika. Jeśli chodzi o trawę z rolki; proste kształty, bez zbędnych wcięć są o wiele lepszym rozwiązaniem niż skomplikowane linie, ponieważ są w praktyce łatwiejsze w ułożeniu. Mają też dodatkową zaletę - nie będzie trzeba uszkadzać krzewów, rosnących na trawie gdy będziemy ją kosić. Należy także pomyśleć o tym, gdzie najczęściej będziemy chodzić, po to, by stworzyć w projekcie ścieżkę. Odpowiednio przygotowane podłoże też ułatwi sprawę, bo nie będzie trzeba się martwić, że nasza trawa nie ukorzeni się prawidłowo i wyschnie.

Gdy zdecydujemy się już na założenie własnego trawnika w ogrodzie, warto przejrzeć też materiały dostępne na YouTube - znajdziemy tam wiele nietuzinkowych porad oraz pomysłów.

Trawnik to jeden z najważniejszych elementów każdego ogrodowego krajobrazu. Aby zachować jego piękno i zdrowie, ważne jest odpowiednie dbanie o niego. Pielęgnacja trawnika składa się z kilku podstawowych czynności, takich jak koszenie, nawożenie oraz zabiegi ochronne.

Koszenie trawnika powinno odbywać się regularnie, najlepiej co tydzień. Wysokość koszenia powinna być dostosowana do rodzaju trawy, jednak zazwyczaj wynosi ona od 3 do 5 centymetrów. Koszenie na wyższych ustawieniach pozwala na lepsze rozwijanie się systemu korzeniowego oraz zwiększenie odporności na suszę.

Nawożenie trawnika jest równie ważne jak koszenie. W zależności od rodzaju trawy oraz warunków glebowych, nawożenie powinno być wykonywane raz na kilka tygodni lub raz w miesiącu. Do nawożenia trawnika najlepiej używać specjalistycznych nawozów dla trawników, które zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Ochrona trawnika przed chorobami oraz szkodnikami jest równie ważna jak jego pielęgnacja. W celu zapobiegania chorobom, ważne jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby oraz odpowiedniego poziomu nawożenia. W przypadku pojawienia się szkodników, należy jak najszybciej zastosować odpowiednie środki ochronne.

Odpowiednia pielęgnacja trawnika pozwala na utrzymanie jego pięknego wyglądu oraz zdrowego rozwoju. Regularne koszenie, nawożenie oraz zabiegi ochronne to podstawowe czynności, które należy wykonywać, aby zachować zdrowy i piękny trawnik.

Podsumowując; jesteśmy specjalistami, działającymi w branży ogrodniczej od lat. Dzięki ogromnemu doświadczeniu potrafimy zaprojektować i stworzyć niecodzienne przydomowe kompozycje na terenie Krakowa i nie tylko.