Założenie trawnika to, wbrew pozorom, nie takie łatwe zadanie. Najpierw należy zadbać o przygotowanie podłoża, następnie wybrać odpowiednie nasiona traw, a gdy są one już zasiane, zatroszczyć się o odpowiednią pielęgnację. Cały trud na pewno się opłaci, gdy ujrzysz w swoim ogródku soczyście zielony trawnik. Jak go odpowiednio zasiać, by móc cieszyć się nim jak najdłużej?
Zakładanie trawnika najlepiej jest zaplanować w miesiącach, kiedy nie zdarzają się przymrozki, ale też nie doświadczysz dużych upałów. Zbyt sucha ziemia nie przyjmie bowiem nasion, a nagły mróz zniszczy nowe sadzonki. Oczywiście, nikt nie jest w stanie przewidzieć dokładnie, co może się wydarzyć w ciągu najbliższych tygodni, jednak statystycznie najkorzystniejszy moment założenia trawnika to przełom kwietnia i maja lub sierpnia i września. Warto jednak dostosować moment do prognozy pogody, która da Ci ogólny ogląd na to, jakie mogą wystąpić warunki atmosferyczne.
Zanim rozpoczniesz zakładanie trawnika, przyłóż się do przygotowania gleby, aby później oszczędzić sobie części zabiegów pielęgnacyjnych. Podłoże trzeba przede wszystkim spulchnić oraz oczyścić z chwastów. Usuń też wszelkie większe kamienie, które mogłyby przeszkodzić trawie rosnąć. Jeśli masz niewielki ogródek, możesz śmiało użyć do przekopania łopaty, jednak w przypadku większego metrażu niezastąpiona będzie glebogryzarka. Jeśli nie chcesz kupować jej specjalnie na jedno użycie, istnieje możliwość jej wypożyczenia ze specjalnego składu.
Jeśli masz już przygotowaną glebę, możesz rozpocząć sianie trawy. Najlepiej jest wysiewać nasiona dwukrotnie i na krzyż – jeden raz pionowo, a drugi raz w poprzek krawędzi ogrodu – ponieważ uzyskasz dzięki temu pewność, że całość wyrośnie równomiernie. Możesz także wysiewać trawę za pomocą specjalnego siewnika. Sprawdzi się on w przypadku dużych powierzchni.
Zwróć szczególną uwagę na obrzeża ogródka, ponieważ gdy nie będzie w nich trawy, to zmarnujesz całą swoją pracę. Siew powinien zakończyć się udeptaniem lub dociśnięciem trawnika do ziemi za pomocą specjalnego walca. Ochroni to rośliny przed wydziobaniem przez ptaki i spłukaniem przez deszcz.
Położenie trawnika powinno, w miarę możliwości, zapewnić mu odpowiednie nasłonecznienie oraz naturalne nawodnienie w postaci deszczu. Dobrze też, aby gleba miała odpowiedni odczyn pH, najlepiej mieszczący się w granicach 5,5-7. Gdy jest ona zbyt kwaśna, warto posypać ją odpowiednio wcześnie wapnem, zaś jeśli cechuje się za dużą lekkością, pokryj ją kompostem.
W procesie wzrostu istotną rolę odgrywa również temperatura gleby. Nasiona wypuszczą kiełki dopiero jeśli grunt będzie utrzymywał około 7 stopni Celsjusza, zatem nie przestrasz się, jeśli na oczekiwanym trawniku nic nie pojawi się przez 2 tygodnie. Zadbaj także o to, by na darni nie było zbyt wiele kamieni, a pojawiające się chwasty na bieżąco usuwaj.
Przez pierwsze tygodnie powinno się obchodzić z nowym trawnikiem tak delikatnie, jak to tylko możliwe. Po całym procesie zakładania, zatroszcz się o właściwe nawodnienie świeżo wysianych nasion, ponieważ wysuszone obumrą i cała twoja praca pójdzie na marne. Gdy pogoda będzie Ci sprzyjać i na ziemię spadnie lekki deszcz, nie musisz samodzielnie podlewać trawy, ale w przypadku bardziej suchych dni, zapewnij trawie odpowiednią ilość wody.
Istotne jest również regularne koszenie. Najlepiej robić to co tydzień, ponieważ w ten sposób rośliny będą rozrastać się na boki, dzięki czemu całość będzie gęstsza i bardziej odżywiona. Z nową trawą będzie można normalnie postępować i swobodnie deptać minimum po miesiącu od zasiania, a w przypadku spowolnionego wzrostu nawet po ośmiu tygodniach.
Skoro wiesz już jak założyć trawnik, to nie pozostaje Ci nic innego, jak kupić odpowiednie nasiona i cieszyć się estetyką podłoża przez długie lata. Pamiętaj też o odpowiedniej pielęgnacji, by móc jak najlepiej wykorzystać to, co raz zostało zasiane.
SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ: