zakładanie trawnika
Zakładanie trawnika z siewu – instrukcja krok po kroku
7 kwietnia 2021
mycie kostki karcher
Jak myć elewację oraz kostkę brukową?
20 stycznia 2023

Jak wybrać najlepszą mieszankę nasion traw?

Zakładanie trawników

Zakładanie trawników: piękny trawnik to nieodłączny element każdego ogrodu. Jak zadbać o to, by wspaniale się prezentował? Które nasiona trawy zagwarantują najlepszy efekt? Podpowiadamy, czym się kierować, wybierając mieszankę nasion traw.

Zielony, równo przystrzyżony trawnik to marzenie większości ogrodników. Niezależnie od tego, czy uprawiasz rośliny jadalne, czy ograniczasz się do tych ozdobnych, warto poświęcić nieco przestrzeni działki na stworzenie trawnika. Zanurzenie stóp w mięciutkiej, lekko wilgotnej trawie to doznanie, które nie zastąpi żadnego innego. Do tego trawnik po prostu się przydaje – możesz zorganizować na nim piknik czy grilla, bawić się z dziećmi w aktywny sposób, czy po prostu relaksować się w maksymalnym komforcie. Pięknej zieleni trawnika nie zastąpi ani kostka brukowa, ani cement czy żwir.

Mieszanki trawy – czy jeden gatunek nie wystarczy?

Choć mogłoby wydawać się, że wykorzystanie jednego gatunku trawy jest najlepszym sposobem na uzyskanie pięknego i funkcjonalnego efektu, w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Mieszanie ze sobą różnych nasion traw umożliwia stworzenie trawnika, który cechuje się lepszymi właściwościami, niż trawnik jednogatunkowy. Mieszankę traw powinny tworzyć przynajmniej trzy gatunki.

Gatunki traw – jakie wyróżniamy?

W mieszankach możesz znaleźć nasiona różnych gatunków, do których należą między innymi:

  • rajgras (inaczej życice) – szerokolistne, odporne na uszkodzenia oraz mocne nasłonecznienie, wskazany poziom – koszenie 30 mm
  • kostrzewa – wąskolistne, dość wytrzymałe, lubią stanowiska półnasłonecznione, wskazany poziom – koszenie 15 mm
  • mietlica – o najwęższych blaszkach liściowych, delikatne, lubią gleby o niskim pH, wskazany poziom – koszenie 10 mm
  • wiechlina – wąskolistne, dobrze rosną w cieniu, wskazany poziom koszenia: 30 mm

Wygląd i właściwości trawnika zależą w dużej mierze od doboru mieszanki nasion. Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się nad tym, do czego będzie służył. Niektóre gatunki świetnie sprawdzają się do intensywnego użytku – na przykład na murawach sportowych. Inne z kolei zupełnie nie nadają się do tego rodzaju wykorzystania ze względu na swoją delikatność. Jak je rozróżnić?

Rodzaje mieszanek traw – na który się zdecydować?

Zasadniczo, trawy dzielimy na trzy rodzaje: użytkowe, ozdobne i uniwersalne. Przeznaczeniem użytkowych mieszanek traw jest wykorzystanie na murawach czy różnego rodzaju przestrzeniach rekreacyjnych, choć możesz zdecydować się na nie również w przypadku, gdy często organizujesz na swojej działce imprezy na świeżym powietrzu. Należy jednak pamiętać, że trawnik użytkowy wymaga sporo uwagi. Gatunki, które wykorzystuje się na jego potrzeby, rosną szybko i wymagają częstego koszenia, dlatego jeśli nie masz czasu na pielęgnację, lepiej zdecydować się na wariant uniwersalny.

Trawnik sportowy

Które trawy najlepiej sprawdzają się na potrzeby użytkowe? Warto wybrać mieszankę z przewagą rajgrasu angielskiego, który dobrze znosi deptanie i mocne nasłonecznienie, nie tracąc eleganckiego wyglądu. Warto również zauważyć, że rajgras dość szybko odrasta, co jest ważne w przypadku zastosowania do celów użytkowych. Do takiej mieszanki powinno się również dodawać wiechlinę łąkową, która również jest dość wytrzymałą trawą.

Trawnik ozdobny

Jeśli interesują cię trawy ozdobne, warto ograniczyć się do mieszanek traw zawierających różne gatunki kostrzew oraz mietlicę. Taki miks zagwarantuje piękny kolor, delikatność i wolne odrastanie. Należy jednak pamiętać, że taka trawa może naprawdę ucierpieć, jeśli będziesz po niej spacerować. Najlepiej sprawdzi się ona na przykład na froncie domu, jako element czysto dekoracyjny. Warto zamontować dla niej odpowiedni system nawadniania trawnika – gatunki te źle znoszą przesuszenie.

Trawnik z rolki

Trawa uniwersalna łączy w sobie cechy dwóch powyższych, gwarantując komfort i wytrzymałość, a jednocześnie atrakcyjny wygląd. Trawa nie jest może tak delikatna i zielona jak w przypadku gatunków ozdobnych, ale jednocześnie nie wymaga takiej ostrożności. Trawnik uniwersalny sprawdzi się w każdym ogrodzie. W składzie takiej mieszanki powinny znaleźć się nasiona traw kostrzewy czerwonej oraz rajgrasu w dwóch odmianach. Takie połączenie gwarantuje optymalne właściwości.

Zastosuj nasze wskazówki, aby stworzyć trawnik współgrający z Twoimi potrzebami!

Komentarze są wyłączone.